Nejspíš šestnácterák. Osm výsad na parohu napočítal Petr Dvořák, správce jihomoravské soukromé Obory Obelisk. Jeleni jsou i tam zrovna uprostřed období shazování paroží, které je znakem končící zimy. „Zatím jsme našli asi deset kusů. Nejdříve je mají dole nejstarší samci, jsou pak v nevýhodě. Nejmladší totiž shazují naposledy,“ říká.

Číst více na breclavsky.denik.cz

K obelisku, který je na kraji obory, se může dostat každý. Dál do obory se dá jít ovšem jen po dohodě s Petrem Dvořákem a je určená zejména lovcům. Ti tu můžou na dvou místech i přespat, někdy lov trvá dlouhé dny. Z obory jsou nádherné výhledy. Uvidíte minaret lednické parku nebo krásnou siluetu Stolové hory u Klentnice, symbolu Pálavy.

Číst více ve Forbesu

In case you were wondering, Czechia is the short name for the Czech Republic, the country that was formed in 1993 when Czechoslovakia was dissolved to form two separate states, Czechia and Slovakia. Inland and surrounded by four countries, Austria, Germany, Poland and Slovakia, it is not perhaps the first wine-producing country that one thinks of in central Europe, but a recent short visit during the 2020 edition of the Concours Mondial de Bruxelles wine competition convinced me that its wines merit our attention, even if not many find their way over that country’s borders for the moment.

Číst více

Obora Obelisk se nachází mezi Lednicí, Podivínem, Přítluky a Rakvicemi. Jde o asi 500 hektarů původně vysušené krajiny. Díky krajinářským úpravám v podobě obnovených mrtvých ramen řeky Dyje se do krajiny vrátila voda. Dnes toto území pumpuje do vzduch tisíce litrů vody. Dvacet let práce, která podle krajinářského architekta Přemysla Krejčiříka stála za to.

Číst více na Ekolist.cz

Ze suchého pole mezi Lednicí, Podivínem a Rakvicemi se staly mokřady plné vody. Krajinu nechal za stovky milionů přetvořit břeclavský podnikatel František Fabičovic, založil zde Oboru Obelisk. Plán se zrodil asi před dvaceti lety a inspiruje se původní podobou území z dob Lichtenštejnů, včetně obnovení slepých ramen Dyje a systému hospodaření s vodou. V době, kdy Česko sužuje sucho, by mohl podle odborníků sloužit coby návod, jak udržet vodu v krajině. Projekt však neměl lehkou cestu - většina území obory je veřejnosti uzavřená a její vznik provázely spory jak s místními, tak s úřady.

Číst více na Aktuálně.cz