Dovolte mi touto cestou Vám co nejsrdečněji poděkovat za možnost exkurze v oboře Obelisk během setkání pracovního týmu Visegrádského projektu : "Adopting good practices to improve regional environmental or climate plans in an innovative way". Exkurze se mj. zúčastnil i viceprezident (vicehejtman) největšího maďarského regionu Bács-Kiskun nebo akademičtí funkcionáři z University sv. Cyrila a Metodeja z Trnavy a University Mateja Bela z Banské Bystrice. Výsledky Vaší práce (a samozřejmě i Vašich kolegů) a Vašeho přístupu ke krajině udělaly na všechny velký dojem. I díky exkurzi k Vám se vraceli domů plní nevšedních zážitků. I pro mne osobně to byla maximálně pozitivní a přínosná zkušenost. Obelisk jsem navštívil po dlouhé době a ještě déle o ní přednáším studentům (dříve v rámci předmětů Revitalizace a rekultivace, nyní v rámci Managementu vodních zdrojů). A jsem rád, že nyní mohu svoje povídání obohatit o čerstvé osobní poznatky. Na závěr bych chtěl poděkovat rovněž panu docentu Rajnochovi za zprostředkování a jemu i Vašemu pracovníkovi, kteří nás oborou provázeli. Přeji Vám, ať se Vám Vaše dílo v oboře Obelisk daří dále rozvíjet nejen pro radost, ale i pro všechny pozitivní přínosy.

Ing. Jiří Schneider, Ph.D.
Děkan
Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií
Mendelova univerzita v Brně

Nejspíš šestnácterák. Osm výsad na parohu napočítal Petr Dvořák, správce jihomoravské soukromé Obory Obelisk. Jeleni jsou i tam zrovna uprostřed období shazování paroží, které je znakem končící zimy. „Zatím jsme našli asi deset kusů. Nejdříve je mají dole nejstarší samci, jsou pak v nevýhodě. Nejmladší totiž shazují naposledy,“ říká.

Číst více na breclavsky.denik.cz

K obelisku, který je na kraji obory, se může dostat každý. Dál do obory se dá jít ovšem jen po dohodě s Petrem Dvořákem a je určená zejména lovcům. Ti tu můžou na dvou místech i přespat, někdy lov trvá dlouhé dny. Z obory jsou nádherné výhledy. Uvidíte minaret lednické parku nebo krásnou siluetu Stolové hory u Klentnice, symbolu Pálavy.

Číst více ve Forbesu

In case you were wondering, Czechia is the short name for the Czech Republic, the country that was formed in 1993 when Czechoslovakia was dissolved to form two separate states, Czechia and Slovakia. Inland and surrounded by four countries, Austria, Germany, Poland and Slovakia, it is not perhaps the first wine-producing country that one thinks of in central Europe, but a recent short visit during the 2020 edition of the Concours Mondial de Bruxelles wine competition convinced me that its wines merit our attention, even if not many find their way over that country’s borders for the moment.

Číst více

Obora Obelisk se nachází mezi Lednicí, Podivínem, Přítluky a Rakvicemi. Jde o asi 500 hektarů původně vysušené krajiny. Díky krajinářským úpravám v podobě obnovených mrtvých ramen řeky Dyje se do krajiny vrátila voda. Dnes toto území pumpuje do vzduch tisíce litrů vody. Dvacet let práce, která podle krajinářského architekta Přemysla Krejčiříka stála za to.

Číst více na Ekolist.cz