Redakce Světa myslivosti uspořádala po pěti letech soutěž Rarita speciál – jeleni o nejzajímavější raritní trofej jelena evropského. Tak jako v roce 2018 vzbudilo toto klání velkou pozornost čtenářů časopisu, ale i uživatelů sociálních sítí, kde byla soutěž také anoncována.
Číst více na svetmyslivosti.czNávštěvníci i pokřikující volavky v zámeckém parku v Lednici na Břeclavsku už netrpělivě čekají, až dno tamního rybníka znovu zaplaví voda. S přestávkami dva roky shlíží jen na jeho rozbahněné dno a vrčení těžké techniky. Finále je ale na dohled, vodu z Dyje totiž správci parku pustí do rybníka koncem března. Tentokrát už natrvalo.
Číst více na breclavsky.denik.czDovolte mi touto cestou Vám co nejsrdečněji poděkovat za možnost exkurze v oboře Obelisk během setkání pracovního týmu Visegrádského projektu : "Adopting good practices to improve regional environmental or climate plans in an innovative way". Exkurze se mj. zúčastnil i viceprezident (vicehejtman) největšího maďarského regionu Bács-Kiskun nebo akademičtí funkcionáři z University sv. Cyrila a Metodeja z Trnavy a University Mateja Bela z Banské Bystrice. Výsledky Vaší práce (a samozřejmě i Vašich kolegů) a Vašeho přístupu ke krajině udělaly na všechny velký dojem. I díky exkurzi k Vám se vraceli domů plní nevšedních zážitků. I pro mne osobně to byla maximálně pozitivní a přínosná zkušenost. Obelisk jsem navštívil po dlouhé době a ještě déle o ní přednáším studentům (dříve v rámci předmětů Revitalizace a rekultivace, nyní v rámci Managementu vodních zdrojů). A jsem rád, že nyní mohu svoje povídání obohatit o čerstvé osobní poznatky. Na závěr bych chtěl poděkovat rovněž panu docentu Rajnochovi za zprostředkování a jemu i Vašemu pracovníkovi, kteří nás oborou provázeli. Přeji Vám, ať se Vám Vaše dílo v oboře Obelisk daří dále rozvíjet nejen pro radost, ale i pro všechny pozitivní přínosy.
Ing. Jiří Schneider, Ph.D.
Děkan
Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií
Mendelova univerzita v Brně
Nejspíš šestnácterák. Osm výsad na parohu napočítal Petr Dvořák, správce jihomoravské soukromé Obory Obelisk. Jeleni jsou i tam zrovna uprostřed období shazování paroží, které je znakem končící zimy. „Zatím jsme našli asi deset kusů. Nejdříve je mají dole nejstarší samci, jsou pak v nevýhodě. Nejmladší totiž shazují naposledy,“ říká.
Číst více na breclavsky.denik.czK obelisku, který je na kraji obory, se může dostat každý. Dál do obory se dá jít ovšem jen po dohodě s Petrem Dvořákem a je určená zejména lovcům. Ti tu můžou na dvou místech i přespat, někdy lov trvá dlouhé dny. Z obory jsou nádherné výhledy. Uvidíte minaret lednické parku nebo krásnou siluetu Stolové hory u Klentnice, symbolu Pálavy.
Číst více ve ForbesuIn case you were wondering, Czechia is the short name for the Czech Republic, the country that was formed in 1993 when Czechoslovakia was dissolved to form two separate states, Czechia and Slovakia. Inland and surrounded by four countries, Austria, Germany, Poland and Slovakia, it is not perhaps the first wine-producing country that one thinks of in central Europe, but a recent short visit during the 2020 edition of the Concours Mondial de Bruxelles wine competition convinced me that its wines merit our attention, even if not many find their way over that country’s borders for the moment.
Číst víceObora Obelisk se nachází mezi Lednicí, Podivínem, Přítluky a Rakvicemi. Jde o asi 500 hektarů původně vysušené krajiny. Díky krajinářským úpravám v podobě obnovených mrtvých ramen řeky Dyje se do krajiny vrátila voda. Dnes toto území pumpuje do vzduch tisíce litrů vody. Dvacet let práce, která podle krajinářského architekta Přemysla Krejčiříka stála za to.
Číst více na Ekolist.czZe suchého pole mezi Lednicí, Podivínem a Rakvicemi se staly mokřady plné vody. Krajinu nechal za stovky milionů přetvořit břeclavský podnikatel František Fabičovic, založil zde Oboru Obelisk. Plán se zrodil asi před dvaceti lety a inspiruje se původní podobou území z dob Lichtenštejnů, včetně obnovení slepých ramen Dyje a systému hospodaření s vodou. V době, kdy Česko sužuje sucho, by mohl podle odborníků sloužit coby návod, jak udržet vodu v krajině. Projekt však neměl lehkou cestu - většina území obory je veřejnosti uzavřená a její vznik provázely spory jak s místními, tak s úřady.
Číst více na Aktuálně.czSucho dál sužuje jih Moravy. Vytrvalé deště posledních dnů ztráty jen zmírnily. Kdysi úrodný region teď připomíná vyprahlou krajinu. Zemědělci, rybáři ale třeba i lesníci proto hledají způsoby, jak efektivně zadržet vodu v přírodě. Příkladem jim může být obora Obelisk u Lednice, kde se snaží hospodařit tak, jako Lichtenštejni v 19. století.
Číst více na Rozhlas.czRozlehlá obora Obelisk mezi Lednicí, Podivínem a Rakvicemi na Břeclavsku je podle krajinářského architekta Přemysla Krejčiříka učebnicovým příkladem obnovy vodního režimu v krajině. Ekosystém obory totiž lokalitu ochlazuje. „Nikdy jsem si nemyslel, že v krajině bude chybět tolik vody, a tento projekt bude vizionářský,“ zdůraznil Deníku Krejčiřík.
Číst více na Vodarenstvi.cz